Найунікальніші дерева України (Реферат) 4 клас

Здолбунівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1

 

 

 

Реферат на тему:

«Найунікальніші дерева України»

 

 

 

        

 

                            Виконав:

                                       Момотюк Ілля

                                         учень 4а – класу

 

 

 

 

Здолбунів – 2018

Унікальних дерев в Україні насправді дуже багато. Серед них є древні, височезні, рідкісні і феноменальні. Наприклад, серед старожилів, вік сягає понад 1000 років, росте в Україні аж 43 дерева. Найменше дерево з тих, що зустрічаються в Україні, – верба туполиста, висота якої — лише 12-15 см.  

Серед цікавих дерев, що ростуть, чи росли на території нашої країни, зокрема унікальними деревами, як старі, як світ, є дерева, які навіть іще з часів Київської Русі й козаччини. Знайомтеся, це десять відомих найстаріших дерев України:

1. Липа Богдана Хмельницького

Визнана найстарішою липою в Україні. Цій «бабусі» понад 600 років. Знайти її можна на Львівщині, коло траси Сасів – Колтів. За народними переказами, під цим деревом у 1648 році відпочивав сам гетьман Богдан Хмельницький.

2. Три дуби Тараса Шевченка

Деревам вже понад 1000 років, ростуть вони у селі Будище. Як розповідають місцеві мешканці, у дуплі тисячолітнього дуба малий Шевченко колись ховав свої малюнки.

3. Запорізький дуб

Цьому красеню налічують сім сотень років років. Росте у Запоріжжі, біля притоки річки Верхня Хортиця. Висота величного дерева – 36 м.

4. Маслина Геродота

А це дерево не лише в Україні найстаріше. Маслині вже 2000 років. Знайти її можна в Нікітському ботанічному саду в місті Ялта. Деяким іншим представникам цього виду в європі навіть більше років.

 

 

5. Княжа яблуня

Цій поважній дамі 250 років. У народі називають “танцюючим” деревом, бо навколо яблуні росте ще 10 старих стовбурів, які, ніби, в танку, зібралися навколо головної красуні.

6. Дуб Чемпіон

Цьому дідові вже 1300 років. Це найстаріший дуб нашої країни. Напевно, і наймогутніший. Шукати унікальне дерево слід у селі Стужиця в Закарпатській області.

7. Каштан Петра Могили

Найстаріший каштан росте в столиці. За легендою, його посадив сам митрополит Могила.

8. Суничник Єни

Найстаріший український суничник росте на горі Ай-Нікола на етериторії Кримського півострова. Дереву вже понад 1300 років. Його висота сягає десяти метрів.

9. Дуб Максима Залізняка          Розкішне височезне дерево росте у селі Буда на Черкащині. Дубові налічують 1100 років. Названий на честь народного месника Максима Залізняка. Під кроною дерева Залізняк збирав своїх гайдамак на наради.

10. Золота липа

Зростає поблизу дороги в місті Бучачі Тернопільської області. Липі 600 років. Кажуть, що під нею у XVII столітті було підписано мирний договір Польщі з Туреччиною.

Отака багата на дива наша ненька-Україна.

Також серед найбільш цікавих дерев, що ростуть, чи росли на території нашої країни є:

1.     Чудо-яблуня (яблуня-колонія)

Наукового пояснення феномену такого «дерева-колонії» немає. Справа в тому, що ця яблуня вміє самостійно укорінюватись гілками.

Росте у вигляді куща, який за площею займає близько 10 соток. У яблуні давно вже немає її первісного материнського стовбура. А вік її – близько 220 років.

Багато років ентузіасти намагаються виростити яблуню з пагонів і насіння колонії, але ростуть звичайні яблуні.
         Належить королівське дерево до «Семи природних чудес України». Та ця рослина, безумовно, є однією з найдивовижніших у світі.

2.     Дуб Грюневальда

Дуб названий на честь середньовічного німецького художника Матіаса Грюнвальда, який малював дуби.

Дерево виглядає казково і незвично, як і картини цього автора. У 2010 році дуб Ґрюневальда став призером Всеукраїнського конкурсу «Національне дерево України», посівши 1 місце в номінації «Естетично цінне дерево України». Рослині близько 900 років.

3.     Кам’яні дерев

Рештки скам’янілих дерев були знайдені неподалік від Олексієво-Дружківки під час розробки піщаного кар’єру. Ці дерева датуються до Народження Христа.

Найбільший об’єкт знахідки — цілий мінералізований стовбур довжиною шість метрів.
         Досліджені дерева називаються араукаріями.
         

 

Дуб-патріарх

Це – найстаріше дерево України, вік якого сягає 1300 років.
Має обхват 8,4 метра. Його ледве охоплюють, узявшись за руки, п’ятеро людей.

Не один раз дуб уражався блискавками. Саме після однієї з них, яка вдарила у 28 червня 1997 року, зрізала найтовщу гілку та розкроїла кору дерева аж до землі, вчені – дендрологи визначили вік шанованого дерева.

Це дерево росте в нас, в рівненській області в Селищі Глинне Рокитнівського району.

4.     Безсоромниця

Офіційна назва дерева – суничник дрібноплідний. В середині кожного літа з його корою, яка має яскраво-червоний відтінок, відбувається метаморфоза. Вона починає тріскатися, скочуватися тонкою стружкою, і поступово повністю оголюються всі гілки і стовбур дерева. До речі, колір гілок і стовбура унікальний — ніжно-фісташковий. Саме тому дерево і прозване безсоромницею.

Насправді таким ось незвичайним чином дерево підтримує своє зростання, а кору скидає для того, щоб якомога більше поглинути світла. Дерево називається суничником через те, що його плоди і зовнішнім виглядом і своїми смаковими якостями нагадують суницю.

5.     Запорізький дуб

Це дерево є священною реліквією українського козацтва. Під його кроною, за переказами, відпочивали дружинники українських князів Олега і Святослава. Під гілками цього дуба звернувся до своїх козаків з настановчим словом Богдан Хмельницький, ведучи їх навесні 1648 року на битву під Жовтими Водами.

Так само перекази стверджують, що саме під цим дубом запорізькі козаки на чолі з Іваном Сірком писали свого славетного листа турецькому султанові — що знайшло своє відтворення у відомій картині І. Рєпіна.