Як навчитись бути вдячним

Кроки

Частина 1 з 3: Змініть свій світогляд

Be Grateful Step 1 Version 2.jpg

щопонеділка складайте список подяки. Зовсім не обов’язково чекати дня Подяки, щоб записати все те, за що ви вдячні. Візьміть за звичку кожен понеділок брати щоденник і на свіжому повітрі протягом п’ятнадцяти хвилин складати список всього того, за що ви вдячні. Постарайтеся зробити ваш список як можна довше, кожен раз записуючи мінімум десять пунктів, навіть якщо вам здається, що вони не такі вже й значні. Наприклад, ви можете записати наступне: «Нескінченна любов моєї мами» або «Картина, яку мій сусід по кімнаті намалював спеціально для мене».

 • Киньте собі виклик. Трохи ускладните завдання і збільште кількість пунктів на тиждень у вашому списку подяки до п’ятнадцяти, як мінімум.
 • Пам’ятайте про те, що, записуючи все те, за що ви вдячні, ви навчитеся цінувати це ще сильніше.
Be Grateful Step 2 Version 2.jpg

Будьте вдячні за дружбу. Справа в тому, що багато людей схильні сприймати дружбу як належне. Можливо, ви вважаєте, що ваші друзі завжди будуть поруч з вами, як диван у вітальні або дерево на вашій галявині. Але насправді все набагато прозаїчніше, дорогі читачі. Якщо ви занадто довго сприймаєте друзів як належне, не встигнете озирнутися, як вони повільно, але вірно, почнуть зникати з вашого життя. Саме тому, кожен раз, коли зустрічаєтеся з друзями, думайте про те, як багато вони для вас означають, скільки вони для вас зробили, і який ви щасливий чоловік, тому що у вашому житті є такі чудові люди!

 • Пам’ятайте, що ніхто не ідеальний і, можливо, траплялося так, що хтось із ваших друзів розчаровував вас. Але ж і у вас не завжди виходить бути бездоганним іншому, не так?
Be Grateful Step 3 Version 2.jpg

Будьте вдячними за те, що у вас є сім’я. Ваша сім’я – це ще одне благо, за яке ви повинні бути вдячні. Можливо, саме батьки колись сказали вам, що ви невдячна людина. Не пошкодуйте часу на те, щоб сказати батькам, як багато вони для вас означають, допоможіть їм по господарству, дзвоніть частіше або пишіть листи, якщо ви знаходитеся далеко один від одного. Нехай самі близькі для вас люди, які виростили і поставили вас на ноги, відчувають вашу любов і знають про те, що ви їх цінуєте.

 • Не проводьте і дня, не сказавши батькам, як сильно ви їх любите.
 • Якщо трапилося так, що ваша сім’я не дбала про вас, згодом вам буде необхідно прийняти цей факт і змиритися з ним. Хоча це і не зовсім справедливо, врахуйте, що якщо ви хочете навчитися бути вдячними, вам слід сфокусувати свою увагу тільки на тих людей, які завжди підтримували і продовжують підтримувати вас, а не на тих, які ніколи не мали до цього ніякого відношення.
Be Grateful Step 4 Version 2.jpg

Будьте вдячними за здоров’я. Здоров’я – це ще одне благо, яке люди часто приймають як належне, згадуйте про це кожен раз, коли вам захочеться поплакати і поскаржитися. Звичайно, може статися так, що ви втратите свій улюблений телефон або посваритеся з найкращим другом, і, безсумнівно, вам буде боляче! Але через деякий час ви з легкістю вирішите ці проблеми і забудете про це. А ось таку проблему, як ослаблене фізичне стан, який може змінити все ваше життя, вирішити так просто вже не вийде… Саме тому, наступного разу, коли вам буде здаватися, що весь світ проти вас, згадайте про те, що ви володієте відмінним здоров’ям, і всі проблеми здадуться не такими вже й значними.

 • Будьте вдячними за те, що ви можете дихати повними грудьми, що ваш розум світлий, а у вашому житті панує весна, незважаючи на погоду за вікном. Існує безліч людей, кому в житті пощастило набагато менше, але, незважаючи на це, вони вміють бути вдячними за кожне прожите мить.
 • Ви навчитеся бути більш вдячними після того, як ваше здоров’я вперше опиниться під загрозою, а потім ви дізнаєтеся, що тривога була помилковою. Але, дай Бог, щоб обійшлося без цього.
Be Grateful Step 5 Version 2.jpg

Будьте вдячними за ті можливості, які ви маєте. Будьте вдячні за те, що ви вмієте робити. Мається на увазі ваша можливість ходити в школу, на роботу, проводити час з друзями або ж можливість дозволити собі червоний піджак, на який ви вже давно поклали око. Також сюди відноситься можливість подорожувати або вивчати те, що цікаво саме вам, навіть якщо цих знань важко знайти практичне застосування. Пам’ятайте, що в світі так багато можливостей, які відкриті для вас! А адже багато людей не можуть дозволити собі навіть мріяти про це… Саме тому не варто забувати про подяки за всі ті можливості, якими наповнене ваше життя.

 • Безсумнівно, завжди є і буде той, у кого таких можливостей набагато більше, ніж у вас. Але це ні в якому разі не говорить про те, що ви повинні почати збирати в собі образу на життя і заздрити.
Be Grateful Step 6.jpg

Будьте вдячними за природу. Навіть якщо ви проживаєте в серці мегаполісу, ви завжди можете насолодитися розкішшю природи. Вирушайте в міський парк або здійсніть прогулянку навколо озера, і подумки висловіть подяку за всю навколишню вас красу. Виділяйте всього лише двадцять хвилин в день, щоб прогулятися по околицях, і ви навчитеся ще сильніше цінувати все те, що у вас є.

 • Навіть якщо стоїть дощова і похмура погода, будьте вдячні за заспокійливі звуки дощу.
Be Grateful Step 7.jpg

Відшукайте свій промінь надії. Якщо ви хочете навчитись бути вдячним людиною, значить вам необхідно навчитися у всьому шукати позитивні сторони. Припиніть нарешті плакати і скаржитися, і зосередьте свою увагу на тому, що робить вас щасливими. І не забувайте про те, що якщо ви дійсно хочете навчитися бути вдячними, ви повинні почати активно боротися з негативними думками, замінюючи кожну з них трьома позитивними!

 • Оцінюйте речі об’єктивно. Так, погана оцінка за тест з математики може вибити вас з колії, але ж ви не відчуваєте фінансова криза, чи не так? Пам’ятайте, що завжди є ті люди, чиї проблеми набагато значніше і серйозніше ваших. Навчіться не засмучуватися через дрібниці і будьте вдячні за все, що маєте.
Be Grateful Step 8.jpg

Припиніть розігрувати з себе жертву. Невдячні люди схильні звинувачувати весь світ у своїх проблемах, вони навіть не намагаються шукати причину в собі. Якщо ви хочете бути вдячною людиною, вам потрібно перестати думати, що все навколо – весь світ, ваші вчителі, ваш начальник, друзі або ваша сім’я – сприяють неприємностей у вашому житті. Замість цього зосередьте всю свою увагу на те, як світ і люди в ньому допомагають вам покращити і полегшити ваше життя.

 • Контролюйте своє життя. Якщо ви схильні вважати себе жертвою обставин, чому б цим обставинам не бути позитивними? Сфокусуйте свою увагу лише на тих обставинах, які будь-якою людиною були б визнані сприятливими.

Частина 2 з 3: Змінити ваш спосіб взаємодії з оточуючими

Be Grateful Step 9.jpg

Говоріть «Дякую» незнайомим людям. Подякуйте дівчину, яка зробила вам кави в шість годин ранку; ймовірно, вона дуже втомилася і потребує доброму слові. Висловіть подяку вашому офіціантові або касиру в місцевому продовольчому магазині. Скажіть «Спасибі» чоловікові в ресторані за те, що він притримав двері для вас. Не скупіться на добрі слова для таксиста, з яким комфортом доставив вас додому.

 • Говорячи «дякую», ви не тільки проявляєте ввічливість, але й робите ще один значний крок до того, щоб стати вдячною людиною.
Be Grateful Step 10.jpg

Говорите слова подяки тим, кого ви любите. Сказати «спасибі» незнайомцю іноді набагато простіше, ніж подякувати кохану людину. Тим не менше, якщо ви хочете стати вдячною людиною, ви повинні не забувати висловлювати подяку вашим друзям і близьким незалежно від того, чи зробили вони для вас щось чи ні; дуже важливо дякувати своїх близьких просто за те, що всі ці роки вони завжди були поруч з вами і не забувати нагадувати їм, як багато їх любов і підтримка значать для вас.

 • Можливо, ви не схильні до зайвої чутливості, але пам’ятайте, що в звичкою дякувати дорогих вам людей немає нічого поганого.
Be Grateful Step 11.jpg

Надсилайте листівки з вдячністю. Ви звикли посилати листівки з вдячністю виключно вашому начальникові або секретаря? Тоді чому б вам не завести корисну звичку відправляти листівки з теплими словами подяки всім, хто подав вам руку допомоги у складній ситуації? Наприклад, вашому другові, який з радістю запросив вас у своєму домі, коли вам ніде було жити; або ж вашого однокласника, який витратив багато часу на те, щоб пояснити вам тему «Конфігурація електронів». Відіславши листівки з вдячністю, ви покажете, як ви вдячні за надану вам допомогу.

 • Надіславши листівку зі словами вдячності, ви не тільки змусите людину посміхнутися, ви зробите ще один важливий крок на шляху до того, щоб стати по справжньому вдячними людиною, а все тому, що ви висловлюєте свою подяку в словесній формі.
Be Grateful Step 12.jpg

Навчитеся отримувати задоволення, допомагаючи друзям. Невдячні люди відомі своєю егоїстичністю, вони згадують про своїх друзів і знайомих тільки тоді, коли їм це вигідно. Якщо ви не хочете уславитися людиною, частіше пропонуйте друзям свою допомогу, навіть якщо вони вас про це не просять. Може статися так, що у вашого друга видасться дуже зайнята день і буде дуже до речі, якщо ви привезете йому ланч на роботу; або ж, наприклад, вашої кращої подруги може знадобитися ваша допомога у виборі сукні для випускного вечора. У будь-якому випадку, яка б допомога не знадобилася вашим близьким, не відмовляйтеся. Повірте, коли вам допоможуть у відповідь, почуття вдячності буде просто переповнювати вас!

 • Якщо ви будете допомагати іншим людям, такі якості як егоїстичність і користолюбство будуть обходити вас стороною. До того ж, безкорислива допомога людям – важливий крок на шляху до того, щоб стати вдячною людиною.
Be Grateful Step 13.jpg

Припиніть скаржитися на Facebook. Насправді в цьому немає нічого складного. Пам’ятайте, не варто заходити на Facebook для того, щоб розповісти сотням ваших друзів про те, який у вас був жахливий день, як ви ненавидите пробки, або про те, як ви в черговий раз загубили мобільний телефон. Також немає ніякої необхідності скаржитися на ваших недоброзичливців, які роблять ваше життя нестерпним, або просторікувати про те, що деякі люди постійно вас використовують у своїх цілях. Не потрібно використовувати Facebook в якості форуму для висловлення негативних думок.

 • Більш ніж імовірно, що ваші публікації з скаргами на Facebook будуть підтримані коментарями і «лайками» багатьох людей, а це лише піділлє масла у вогонь і знову розбудить у вас невдячного людини.
 • Якщо вам дуже хочеться поділитися чимось особистим зі своїми друзями на Facebook, нехай це буде щось позитивне!
Be Grateful Step 14.jpg

Будьте доброзичливі по відношенню до тих, хто старше вас. Будьте вдячні вашим бабусі і дідуся за безцінні життєві уроки, і пам’ятайте, що вони не зможуть бути поруч з вами вічно. Даруйте їм свій дорогоцінний час, поки вам пощастило мати бабусю і дідуся. Якщо у вас немає такої можливості, ставтеся з повагою і теплом до всіх старшим членам вашої родини, дозвольте їм відчути, що ви цінуєте їх турботу і мудрість.

 • Одного разу ви теж станете старенькими. Невже вам хотілося б, щоб ваші онуки, перебуваючи поруч з вами, чекали тієї хвилини, коли вони нарешті зможуть піти до своїх друзів?
Be Grateful Step 15.jpg

Бійтеся заздрості, як чуми. Заздрість є характерною рисою невдячних людей. Якщо ви невдячна людина, ви, ймовірно, схильні весь час порівнювати себе з іншими людьми і мріяти про таке зовнішньому вигляді, гардеробі, автомобілі, або навіть бойфренда, як у одній з ваших подруг або ідеального, за вашими мірками, перехожого. Якщо ви хочете навчитися бути вдячними, вам необхідно якомога швидше припинити порівнювати себе з іншими, інакше ви ніколи не зможете бути щасливі від того, що маєте.

 • Пам’ятайте, що неможливо об’єктивно порівняти себе з іншою людиною, не знаючи всієї його життєвої історії. Звичайно, ви можете хотіти мати стільки ж грошей, як у вашої кращої подруги, але вона, в свою чергу, може мріяти про те, щоб її батьки любили один одного так само, як ваші.

Частина 3 з 3: Вчіться бути вдячними на практиці

Be Grateful Step 16.jpg

Волонтерська діяльність. Волонтерство – відмінний спосіб показати, як ви вдячні за все, що вам подарував світ. Допомагаючи у прибиранні місцевого парку, підробляючи у безкоштовної їдальні для нужденних або навчаючи дітей і дорослих читання, ви навчитесь бути більш вдячним. І в цьому немає нічого дивного, адже ви добровільно віддаєте частину свого цінного часу тим, кому в житті пощастило набагато менше!

 • Якщо вам насправді сподобається волонтерська діяльність, ви навіть можете відправитися як волонтер в іншу країну. Це може змінити ваш світогляд і допомогти вам стати самим вдячним в світі людиною.
Be Grateful Step 17.jpg

Спілкуйтеся з природою. Прогулянки в парк і насолоду сонцем і квітучими деревами навчать вас цінувати все, що вам дарує життя. Спілкування з природою, будь то медитації в парку, скелелазіння або плавання, дозволяє нам зрозуміти, як непостійна життя і вчить цінувати кожен прожитий мить.

 • Чим більше часу ви будете проводити на природі, тим швидше ви навчитеся бути вдячною людиною.
Be Grateful Step 18.jpg

Займіться йогою. Заняття йогою наблизять вас до вашої мети стати вдячною людиною. Практикуючи різні рухи, ви незабаром зможете встановлювати зв’язок між розумом і тілом, що навчить вас цінувати кожен подих, кожен рух, і кожної людини, що знаходиться поруч з вами. Йога нагадає вам, що світ володіє всім тим, чого ви потребуєте, а у вас є все, що потрібно світу.

 • Займаючись йогою щотижня, ви навчитеся цінувати кожну дрібницю і у вас більше не виникне і думки про те, що життя несправедливе по відношенню до вас.
 • Йога вчить нас бути щедрими і пропонувати світові все, що ми маємо. А хіба не так звучить девіз вдячного людини?
Be Grateful Step 19.jpg

Вчините акт доброти. Зовсім не обов’язково завжди присвячувати свої добрі вчинки виключно друзям або членам сім’ї. Допоможіть сусідові знайти зниклу собаку. Допоможіть дівчині в кав’ярні, яка пролила кави. Допоможіть старенькій жінці донести важку сумку. Можливості зробити добру справу є завжди, просто будьте більш уважні, і вони самі знайдуть вас! І пам’ятайте, що, роблячи добру справу, важливо робити це з чистим серцем і відкритою душею, адже це одні з характерних рис вдячного людини.

 • Задайтеся метою робити хоча б одну добру справу в місяць, а краще всього – в тиждень. А може, ви відчуваєте, що здатні робити добрі справи кожен день? Що ж, неможливо знати напевно, не спробувавши!
Be Grateful Step 20.jpg

Подаруйте другу подарунок як знак уваги. Дарувати подарунки без приводу – прерогатива вдячних людей. Якщо ви дійсно хочете, щоб ваш друг знав, як багато він для вас означає, тоді зовсім не обов’язково чекати дня народження, щоб подарувати йому подарунок. Якщо в магазині товарів ручної роботи вам сподобалася рамочка, розмістіть ваше спільне фото і піднесіть вашому другу; якщо, гуляючи по торговому центру, ви випадково наткнулися на набір біжутерії, про який так мріє ваша подруга, сміливо купуйте і піднесіть його подарунок в красивій подарунковій упаковці. І пам’ятайте, не так доріг сам подарунок, як дорого увагу!

 • Заведіть звичку дарувати друзям подарунки просто тому, що ви думаєте про них і хочете, щоб вони відчували себе особливими, до того ж, саме так чинять усі вдячні люди!

Поради

 • Частіше дякуйте оточуючих вас людей за найпростіші речі (але пам’ятайте, що в усьому важливо знати міру).
 • Намагайтеся не залишати залишків їжі після прийомів їжі.
 • Не варто скаржитися на речі, які ви звикли приймати як даність (наприклад, школа, надмірна опіка батьків і т. д.)